Wycieczka szkolna na ziemię świętokrzyską

Dnia 10 października uczniowe klas IV-VIII wzięli udział w całodniowej wycieczce na ziemię świętokrzyską.

Wycieczkę rozpoczeto od zwiedzania Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarnii. Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni jest ogromnym skansenem, w którym zgromadzono przykłady zabudowań wiejskich, dworsko-folwarcznych, małomiasteczkowych itp. Domy są różnorodne, w wielu z nich pieczołowicie odtworzono wnętrza, w niektórych izbach zorganizowano okolicznościowe wystawy.

Dalsza część to udział w wystawie w Centrum   Nauki Leonard da Vinci , a tam czekały na dwie wystawy o charakterze multimedialno – mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka oraz  „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno – przyrodniczych.

Kolejny etap wycieczki to spacer po Jaskini Raj. Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.