Witaj Majowa Jutrzenko!

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja- cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Żyjąc w zawrotnym tempie, często nie zauważamy ważny dni, a postrzegamy je jako nudzące nas uroczystości, apele, rocznice, święta.

Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli

Tymi słowami 30-04-2012 r. rozpoczął się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony Konstytucji 3 maja. Przygotowany tym razem przez uczniów klasy V  pod kierunkiem nauczycielki Justyny Ślusarczyk.

A oto kilka faktów dotyczących tego pamiętnego dnia

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 odbywały się w obecności prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.