Cykl tematyczny pt.;” Dbamy o zdrowie ,wiemy co jemy…”

Właściwe odżywianie dzieci w wieku przedszkolnym jest czynnikiem warunkującym ich optymalny rozwój fizyczny, umysłowy i społeczny.

W znacznej mierze ma decydujący wpływ na jego dalszy rozwój. Nieprawidłowe żywienie powoduje natomiast zaburzenia procesów wzrastania i biologicznych procesów życiowych. Bardzo ważną sprawą jest przekazywanie oraz korygowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Ukształtowane nawyki i przyzwyczajenia związane ze sposobem odżywiania , spożywania posiłków w wieku przedszkolnym rzutują na dalsze życie. Odpowiedzialność za prawidłowe odżywianie dzieci spoczywa na barkach nie tylko rodziców, lecz także na opiekunach dzieci w czasie ich przebywania w przedszkolu

Należy stale pamiętać, że preferencje pokarmowe i nawyki żywieniowe dziecka kształtują się również przy stole przedszkolnym. Zadaniem przedszkola jest lansowanie zdrowej diety i upodobań żywieniowych.

Dlatego też w grupie najmłodszych dzieci „Biedronek”, zapoczątkowałam tygodniowy cykl o zdrowym odżywianiu. W pierwszym dniu przedszkolaki zapoznały się z „Piramidą żywienia”, segregowały opakowania po produktach na: „dobre” i „złe”, wypowiadały się na temat swojej diety. Zapoznaliśmy się i wdrażaliśmy zasady dobrego zachowania przy stole oraz jak powinno się spożywać posiłki. Aby zdrowo żyć, to nie znaczy tylko zdrowo się odżywiać, ale także ważne są ćwiczenia ,przedszkolaki wspólnie z Panią oraz w parach wykonywały ćwiczenia gimnastyczne. Końcowym etapem zabaw było wspólne wykonanie „Piramidy zdrowia”. W kolejnych dniach uczyliśmy się o higienie przed posiłkami, pacynka misia oraz opowiadanie wyjaśniło dzieciom ,jak ważna jest higiena rąk. W trzecim dniu przedszkolaki odpowiadały na pytanie” „Czy słodycze są zdrowe?” . Cukrowa czarownica zaprowadziła dzieci do krainy cukru ,gdzie pokazała jakie skutki czyni nadmierne spożywanie słodyczy. Potem zaprojektowaliśmy krainę Cukrowej Czarownicy z papierków po cukierkach. Uwieńczeniem dnia było wspólne upieczenie ze zdrowych składników ciasteczek owsianych. Czwartego dnia przypomnieliśmy sobie o tym jak ważną rolę pełnią w naszej diecie owoce i warzywa. Nauczyliśmy się co oznacza słowo „włoszczyzna”, gdzie znajdują się poszczególne witaminy i jakie pełnią one role w naszym organizmie. Końcowym akcentem tematu, była praca plastyczna pt; „Zdrowy talerz”. Ostatniego dnia uczyliśmy się o mleku i jego produktach. Poznaliśmy produkty na bazie mleka: jogurty,serki,sery, maślanki,kefiry. Poznaliśmy proces robienia masła-dawniej i dziś. Nieodłącznym elementem była maskotka krowy, ponieważ to od niej mamy mleko. Tak więc, zdobywanie wiedzy i fantastyczną zabawę zaczęliśmy od pracy plastycznej pt;”Z łaciatej mleko…”. Przyklejanie łat i malowanie wg wzoru sprawiło przedszkolakom ogromną frajdę. Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie:, dlaczego mleko jest tak ważne dla zdrowia ,szczególnie dzieci? Dzięki spontanicznej aktywności , dowiedzieliśmy się ,iż wapń jest składnikiem budulcowym kości. Poznaliśmy budowę zęba i omówiliśmy wpływ wapnia na kości oraz uzębienie. Na koniec wspaniałej zabawy ,zgłodnieliśmy i postanowiliśmy zrobić twarożek. Wspólnie i z osobna wykonaliśmy zdrowe kanapki, ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Tydzień minął nam szybko i bardzo ciekawie, a ja ze swojej strony dziękuję Rodzicom „Biedronek” ,za produkty abyśmy mogła zrealizować swoje pomysły.