Europejski Dzień Języków w naszej szkole

W drugiej połowie pażdziernika w naszej szkole odbyły się obchody Europejskiego Dnia Języków.

Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować. W tym dniu na wszystkich uczniów czekało wiele ciekawych zadań do wykonania.

Wychowawczynie klas I-III przygotowały dla uczniów stacje z zadaniami. Podczas roziwązywania zadań uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat poszczególnych kajów takich jak Włochy, Francja, Grecja czy Polska. Uczniowie kolorowali flagi państw europejskich oraz rozwiązywali rebusy i łamigłówki. Dzień Języków Obcych to doskonały sposob na promowanie wśród uczniów nauki języków, to zachęta i przykład, że zdobytą wiedzę można w ciekawy sposób wykorzystać i dobrze się przy tym bawić. Koordynatorem Europejskiego Dnia Języków Obcych w klasach I-III była Pani Justyna Bielawska-Ptak.

Klasa II  przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych, udając się w wirtualną podróż do Grecji. Rytmiczna grecka muzyka ożywiła klasową salę i przeniosła nas w śródziemnomorski klimat. Interaktywne spotkanie z kulturą i odrobiną historii tego pięknego kraju- choć krótkie - na długo zostanie w naszych pamięciach.

W klasach IV- VI stacje dydaktyczne przygotowała Pani Justyna Ślusarczyk, a polegały one na wykonaniu różnych zadań związanych przede wszystkim z językiem angielskim, ale również wiedzą ogólna polegającą na dopasowaniu flag do państw czy znanych budowli do miejsc, w których są położone. Poprawnie rozwiązane zadanie oznaczało otrzymanie literki, która była niezbędna do rozszyfrowania hasła. Uczniowie dopasowywali również połówki zdań, wyszukiwali wyrazy w wykreślance czy układali karty trymino.

Zadania dla klas VII oraz VIII przygotowała Pani Maria Tomanik.  Podczas lekcji uczniowie klas siódmej i ósmej zostali podzieleni na zespoły. Każdy zespół miał za zadanie wykonanie plakatów tematycznych promujących naukę języków obcych. Uczniowie mieli przedstawić na nich wybrane słownictwo z lekcji wraz z tłumaczeniami w kilku językach np. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim.

Klasa 7 przygotowała plakaty na temat pozdrowień, liczb i owoców oraz „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”. Klasa 8 natomiast wykonała plakaty związane z jedzeniem i wybranymi nazwami zwierząt.  W trakcie robienia zadań uczniowie utrwalali materiał z zajęć, sprawdzali swoją wiedzę o krajach europejskich oraz dyskutowali na temat korzyści płynących z nauki języków obcych. Wszyscy wiemy, że znajomość języków obcych to nie tylko łatwiejsza komunikacja w czasie podróży czy lepsza perspektywa pracy w przyszłości, ale także otwarte horyzonty na inne kultury i obyczaje.

Obchody Europejksiego Dnia Języków przeprowadzono również w oddziałach przedszkolnych.

W ramach Europejskiego Dnia Języków grupa Smerfy poznawała bliżej Wielką Brytanię. Przedszkolaki wykonały kilka ciekawych zadań związanych z tym krajem. Odszukiwały ukryte pod solą charakterystyczne elementy dla Wielkiej Brytanii, układały puzzle oraz kolorowały malowanki. Natomiast grupa Jeżyków w tym dniu zapoznawała się z innym krajem Europy- Francją. Czterolatki poznały ciekawostki związane z tym krajem. Nie zabrakło również ciekawych zdań z którymi musieli się zmierzyć m.in. dzieci odszukiwały charakterystyczne dla Francji potrawy, zabytki itp. układały puzzle z których powstała wieża Eiffla. Zajęcia w grupie Smerfy i Jeżyki przeprowadziła Anna Kowalczyk.

Dzieci z grupy Żabki odbyły wycieczkę do Włoch. Dowiedziały się gdzie są one zlokalizowane na mapie, jak wygląda włoska flaga, jakie są charaktrystyczne potrawy i zabytki oraz poznały kilka zwrotów w języku włoski. Grupa młodsza "Motylki" odkrywały tajemnice Niemiec. Dowiedziały się gdzie zlokoalizowany jest omawiany kraj, usłyszały kilka praktycznych zwrotów oraz ozdobiły znane marki niemieckich samochodów.Zajęcia w grupach Motylki i Żabki przeprowadziła Katarzyna Listwan.

W ramach obchodów na tablciach ściennych korytarza zawisły również plakaty nt. różnorodności językowej oraz wytworzone plakaty uczniów.

Fotorelacja z zadań i obchodów poniżej.