Innowacja

„Wieczorem biorę książkę z półki,

za oknem cicho wiatr szeleści.

Stronice książki – przyjaciółki

przeróżne prawią opowieści.

Książki o ludziach mówią dawnych,

o morzach, wyspach, miastach, lasach,

o bohaterach, wodzach sławnych,

o naszych i o dawnych czasach.”

Cz. Janczarski „Nad książką”

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym jest wrażliwe na wszystkie formy sztuki, a na jego psychikę szczególnie oddziałuje literatura piękna. Książki są źródłem niewyczerpanych wrażeń, przeżyć i wzruszeń, uczą mowy ojczystej, wzbogacają słownictwo dziecka, rozwijają zainteresowania, pomagają dzieciom w przyswajaniu pewnych treści programowych. Są one potrzebne od najmłodszych lat i towarzyszą nam przez całe życie. Z tej wielowymiarowej potrzeby czytelnictwa zrodził się pomysł realizacji w klasie 1 innowacji pedagogicznej pn. " Poznajemy literaturę dziecięcą ze Smoczusiem". Autorem i wykonawcą innowacji jest wychowawczyni klasy 1 mgr Monika Horecka. Celem działania jest propagowanie czytelnictwa i zachęcanie dzieci do częstego sięgania po wartościowe dzieła literatury polskiej i światowej. Zapoznanie dzieci z bajkami, baśniami, legendami, poezją i powiązanie ich z innymi dziedzinami sztuki. W piątek 21 października odbyła się kolejna już lekcja czytelnicza. Tym razem baśnie i legendy pierwszoklasistom czytały ich koleżanki z klasy czwartej.