Eksperyment w II klasie

Uczniowie klasy drugiej wykonali ciekawy eksperyment, który wymagał wiele cierpliwości ponieważ trwał 2 tygodnie i w zasadzie trwa nadal.

W połowie września dzieci wykonały eksperyment z solą – tworzenie kryształów soli. Do wykonania eksperymentu potrzebne były: sól, woda, słoik, patyczek obwiązany sznurkiem. Do wody w słoiku uczniowie dodali sól kuchenną i mieszali miksturę aż do rozpuszczenia. W pewnym momencie, mimo mieszania, sól już nie chciała się rozpuszczać i powstał wtedy roztwór nasycony. Następnie położyli patyczek na słoiku tak, aby sznureczek dotykał dna słoiczka. Już po kilku dniach na sznurku pojawiły się małe kryształki. Po około 2 tygodniach woda częściowo wyparowała, a osad znajdował się na sznurku i słoiku. W warunkach klasowych eksperyment nadal trwa - obserwujemy co jeszcze się wydarzy. Podczas parowania wody ze słoika, sól uległa krystalizacji i osadziła się na ściankach słoika oraz nitce. Powstały piękne kryształki, które cały czas się powiększają. Takie samodzielne doświadczenia uczą lepiej rozumieć i poznawać przyrodę oraz otaczający nas świat. Zostaną one na pewno na długo w pamięci.