Projekt „Lekcje o finansach” – zajęcia w szkole

W bieżącym półroczu nasza szkoła przystąpiła do programu Ministerstwa Finansów „Lekcje o finansach”.

Celem programu  było wsparcie realizacji działań szkoły z zakresu  edukacji finansowej polegających na przeprowadzeniu, wśród uczniów szkół podstawowych, zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko rozumianych finansów.  Przeprowadzenie zajęć lekcyjnych pokazało uczniom, że dbanie o własne finanse stanowi bardzo ważny element funkcjonowania w codziennym życiu już od najmłodszych lat. Istotnym elementem programu było także popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów. Dzięki udziałowi w projekcie szkoła otrzymała dofinansowanie wycieczki do Warszawy.

Pierwszym zadaniem szkoły było przeprowadzenie z uczniami zajęć o tematyce dotyczącej finansów. Lekcje przeprowadziła pani Edyta Żądło – Skarbnik Gminy Siepraw oraz nauczycielka matematyki Anna Radzik. Tematyka zajęć była następująca: „Pieniądze i waluty”, „Ceny, zakupy i płatności”, „Oszczędzanie”. Poruszane zagadnienia obejmowały: historię i formy pieniędzy, rolę pieniędzy, przechowywanie i obchodzenie się z pieniędzmi, waluty i wymianę pieniędzy; ceny – wartość towaru, usługi oraz podatki i marżę; planowanie zakupów; metody płatności; cele oszczędzania, czynniki wpływające na oszczędności, sposoby oszczędzania.