Sukces Filipa Suder w taekwondo

Taekwondo jest jego pasją i drogą do kariery.

Taekwondo to koreańska sztuka samoobrony. Jest to styl najbardziej rozwinięty i bogaty technicznie; atak i obrona mogą być prowadzone swobodnie z ziemi i powietrza,z każdego kierunku, przy użyciu dłoni,  pięści, łokci, kolan i stóp. Przeważają techniki nożne, których ilość i różnorodność nie mają odpowiedników w żadnym innym stylu.

Myślą przewodnią Taekwondo jest to, że ten kto mierzy w przeciwnika trafia samego siebie, obnażając swój egoizm, próżność i pełną niepohamowanych emocji naturę. To sprawia, że trening Taekwondo staje się celem samym w sobie.

Nazwa ta pochodzi z języka koreańskiego: TAE - to stopa, uderzenie nogą;

KWON - to pięść, uderzenie ręką; DO - to droga, sztuka, filozofia życia.

Taką drogę i filozofię życiową wybrał młody i utalentowany uczeń naszej szkoły – Filip Suder z klasy III. Mimo, iż trenuje bardzo krótko, posiada na swoim koncie kilka trofeów. Treningi rozpoczął w 2013 roku w Gdowie, należy do KCT (Krakowskie Centrum Taekwondo). Jego trenerem jest obecnie brązowy medalista Mistrzostw Świata z 2013 r. i wielokrotny Mistrz Polski – Mateusz Dylawerski, który posiada stopień mistrzowski 2 dan.

Filip trenuje 2 razy w tygodniu w Gdowie i 3 – 4 razy w tygodniu w domu, gdzie doskonali poznane elementy. Do trenowania potrzebuje: worka bokserskiego, rękawic bokserskich, łapek trenerskich, pacek do kopnięć oraz ochraniaczy: głowy, szczeki, stóp i piszczeli. Obecnie posiada żółty pas. Do tej pory wystartował w 4 zawodach, a zdobył aż 6 medali. Do najważniejszych należy złoty medal, który zdobył na zawodach w Opolu - "TAEKWONDO POLISH OPEN CUP" - turniej ten to Puchar Polski. W zawodach wzięło udział 537 zawodników i zawodniczek z 24 klubów ZSPUT oraz 4 ekip zagranicznych :

Mołdawii, Kazachstanu, Ukrainy i Argentyny.

Obecnie Filip przygotowuje się do Mistrzostw Polski, które odbędą się  14-15.03.2015 r. w Wieliczce. Życzymy bardzo owocnej pracy i samych sukcesów w karierze sportowej oraz tego, by przewodnia myśl jaką niesie Taekwondo, zawsze mu przyświecała.