Królewska gra- królewskie miejsca

12 stycznia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Głogoczowie odbyły się powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Szachach.

Do zawodów przystąpiły dzieci z powiatu myślenickiego z klas I – VI, zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt.

Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim tzn. że rywalizacja polegała na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. W tym systemie określa się ilość rund (rozegrano 7 rund). Dobór par przeciwników w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich. Za zwycięstwo w grze uczestnik otrzymuje jeden punkt, za remis pół punktu. Kojarzenie par w kolejnych rundach jest dość skomplikowane, ponieważ system musi wykluczyć możliwość dwukrotnego spotkania się tych samych przeciwników.

Z naszej szkoły do zawodów przystąpiło 4 uczniów: Jan Bobek – kl. I, Kamil Szwarc – kl. IV, Arkadiusz Dymek – kl. IV i Maja bobek – kl. IV. Królewska gra cieszy się zdecydowanie większym powodzeniem wśród chłopców. Wszyscy chłopcy reprezentujący naszą szkołę i gminę znaleźli się w środku rankingu, natomiast Maja zajęła II miejsce przegrywając jedynie z Zosią Suder z Myślenic, która od wielu lat trenuje szachy nie tylko w klubie ale i w domu z bratem, który kilkukrotnie zdobywał Mistrzostwo Polski. Należy dodać, że nasi reprezentanci uczą się grac w szachy dopiero od października 2015 r. 1 godzinę w tygodniu, dlatego należą się im ogromne gratulacje za podjęcie walki i osiągnięte wyniki.