Dzień Kultury Brytyjskiej

Innowacja metodyczna z języka angielskiego „Z wizytą u królowej Elżbiety” -podsumowanie projektu czyli Dzień Kultury Brytyjskiej

Realizacja innowacji odbywała się w ramach cotygodniowego koła języka angielskiego o wymiarze 2 godzin tygodniowo. Zajęcia odbywały się w okresie od 14.09.2016 do 21.06.2017 roku.

Dnia 21 czerwca odbyło się podsumowanie projektu czyli Dzień Kultury Brytyjskiej.

Podczas Dnia Kultury Brytyjskiej uczniowie wystawili w języku angielskim przedstawienie dla całej społeczności szkolnej i przedszkolnej. Przedstawiając „Snow White and Seven Dwarfs” uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności językowe oraz teatralne. Uczniowie potrafili przełamać bariery językowe. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom z przedszkola, uczniom szkoły oraz kadrze pedagogicznej.

W tym samym dniu uczestnicy koła zaprezentowali również krótkie informacje na tema czterech regionów UK, a następnie poprzez prezentację multimedialną skrót wydarzeń projektowych oraz opowiedzieli o tym, czego się nauczyli. A mogliśmy usłyszeć o tym, że w trakcie zajęć uczniowie odbyli podróż w głąb Wielkiej Brytanii poznając kulturę, historię i tradycję tego kraju. Poprzez odejście od nauczania z podręczników i zastąpienia go nauczaniem poprzez gry i zabawy, metody gamifikacyjne oraz przede wszystkim wykorzystanie w procesie uczenia się bardzo licznych autentycznych materiałów audiowizualnych, bazowanie na filmikach, piosenkach i grach interaktywnych.

W trakcie realizacji innowacji „Z wizytą u królowej Elżbiety” uczniowie wcielili się w różnych bohaterów

• dziennikarzy (uczestniczyli w projekcjach filmów, grach kulturowych, przygotowali reportaż o Wlk. Brytanii, zredagowali, odegrali i nagrali wywiad z Elżbietą II, zredagowali i wysłali list do królowej)

• smakoszy ( uczestniczyli w projekcji filmów o gotowaniu, interaktywnych grach "kulinarnych", uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez panią - Magdalenę Stochel ( a następnie nagrali instrukcję wykonania ciasteczek, odegrali scenki w restauracji);

- turystów ( uczestniczyli w projekcje filmów o UK, scenkach z dworca, poruszania się po mieście;

• aktorów ( przygotowali i wystawili spektakl „ Snow White and Seven Dwarfs”)

Ponadto uczestniczyli w warsztatach wyjazdowych (zwiedzanie lotniska na Balicach połączonych z warsztatami interaktynymi oraz warsztatach językowych we współpracy z „Nauką bez granic”- zajęcia poświęcone Irlandii oraz warsztaty tańców irlandzkich). Uczniowie pomogli również przygotować Europejski Dzień Języków oraz Dzień Kultury Brytyjskiej. Rozszerzeniem działań koła była wizyta native speakera pani Barbary Thompson, która przeprowadziła 4 zajęcia dla uczniów z całej szkoły.

Dalsza część obchodów Dni Kultury Brytyjskiej to uczestnictwo w konkursie „Jeden z ośmiu”, sprawdzajacym wiedzę z zakresu kultury, geografii, historii oraz tradycji UK. W trakcie konkursu widoczny było dobre opanowanie przez uczniów podstawowych oraz bardziej zaawansowanych informacji na wymagane regulaminem konkursu temat. Uczniowie świetnie poradzili sobie z odpowiedzią na blisko 100 pytań, co świadczy och ich dużej wiedzy. Zwycięzcą konkursu został Kamil Szwarc, miejsce II zajęła Julia Żak, a trzecie Sylwia Suder.

W tym dniu wszyscy uczestnicy projektu otrzymali również dyplomy oraz symboliczne nagrody za udział w projekcie i jego realizację.

Na zakończenie dnia dzieci szkolne poczęstowane zostały babeczkami upieczonymi poprzez uczetników innowacji.

Za program innowacji oraz jego reazlizaję odpowiedzialna była mgr Justyna Ślusarczyk