Szkoła Podstawowa im. św. Brata Alberta w Czechówce

ul. Szkolna 72

32-406 Czechówka

tel. / fax.: 12 274 65 70

spczechowka@interia.pl

Adres

ul. Szkolna 72


32-406 Czechówka


tel. / fax.: 12 274 65 70


spczechowka@interia.pl


Jak dzieci poznają to co najbliższe

Wszyscy mieszkańcy dużych i małych miejscowości zdajemy sobie sprawę z tego jak ważna jest nasza tożsamość.

Nie tylko ta rozumiana szeroko, narodowo ale głównie ta nam najbliższa- Nasza Mała Ojczyzna. Szczególnie ważnym jest aby wartości regionu, gminy, miejscowości przekazywać już małym dzieciom. Z tą właśnie myślą odbyły się w dniu 29 maja br. zajęcia w Szkole Podstawowej w Czechówce. Inicjatorką przedsięwzięcia i główną prowadzącą była pani Monika Horecka nauczycielka klasy II oraz pani Irena Petrosjan- nauczycielka historii. Na zajęcia zaproszeni zostali uczniowie klasy III.

W czasie tych niecodziennych lekcji uczniowie zapoznali się z historią Czechówki. Poznali okoliczności i czas jej powstania, zapoznali się z historią założyciela wioski - Czecha z dworu Kazimierza Sprawiedliwego. Dowiedzieli się również, że dzisiejsza Czechówka to dawna Czechowa Wola i że tereny te były bardzo popularnym miejscem polowań polskich królów.

Największą atrakcją zajęć była jednak wizyta pań ze Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich z Czechówki. Dzieci odwiedziła Przewodnicząca Stowarzyszenia pani Józefa Baran, sołtys wsi Czechówka pani Halina Noworyta oraz zaangażowana w sprawy lokalne pani Dorota Gawęda. Panie przyniosły na zajęcia oryginalne stroje ludowe. Dzieci miały okazję oglądać strój krakowski ale również tradycyjny strój sieprawski. Uczniowie chętnie oglądali stroje , przymierzali je i interesowali się etapami ich powstawania. Pani Dorota Gawęda prezentowała sposoby wiązania na głowie chusty oraz czepca krakowskiego. Panie ze SIO pokazywały dzieciom również dzieła lokalnych rękodzielników- wywołały one duże zainteresowanie oglądających. Uczniowie poznali także urokliwe, zabytkowe przydrożne kapliczki, których w Czechówce nie brakuje i z których mieszkańcy są dumni min. kapliczkę św. Floriana. Całość zajęć oprawiona została wesołą i żywą muzyką ludową z rejonu małopolski.

Zajęcia na temat naszej Małej Ojczyzny- Czechówki i gminy Siepraw wniosły bardzo dużo do świadomości tożsamościowej uczniów. Szczególnie ważnym jest zaangażowanie w projekt osób na co dzień nie związanych ze szkołą min. pań ze Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich. Są one dla dzieci żywym dowodem na to, że warto kultywować i pielęgnować lokalne wartości a swoją postawą zaszczepiają miłość do tego co nam najbliższe.