„To nie talent jest najważniejszy a ciężka praca. Czarny pas to biały, który nigdy się nie poddał” - motto Wielickiej Szkoły Sztuk Walki.

Mikołaj i Kacper Pitala – bracia i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Brata Alberta w Czechówce, zaczęli swoją przygodę z sztukami walk na początku 2019 roku.

To początek drogi w zdobywaniu pasów, ale swoją systematycznością i zaciętością uczęszczają i trenują pod okiem wspaniałego trenera Senseia Mariusza Pawlika (trener w technikach Aikijutsu i Jui-Jitsu). Na treningach mogą robić to co lubią, ale też mają duże wsparcie trenera, który potrafi słuchać swoich uczniów i nie ociąga się z pomocą im. Oprócz treningów, które odbywają się dwa razy w tygodniu chłopcy biorą udział w różnych weekendowych szkoleniach i stażach, gdzie pod okiem innych doświadczonych Sensei dokształcają techniki samoobrony.

Chłopaki mają też drugą pasje, jaką jest piłka nożna. Uczęszczają na treningi piłki nożnej do Akademii Piłkarskiej Wieliczka. W tym roku szkolnym przez dwa dni mają zajęcia po sobie, najpierw trening piłki nożnej, później trening Jui-Jitsu. Pomimo tak napiętego grafiku i bardzo małej ilości wolnego czasu, bo przecież są jeszcze zajecia w szkole i lekcje domowe do odrobienia chłopcy z zapałem uczęszczają na treningi, a co najważniejsze dają na nich 100% siebie jak nie więcej.

W dniach 23-24 listopada 2019r odbyły się zawody Mistrzostw Polski w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w Szczebrzeszynie. Chłopcy i kilku innych uczniów zostali wybrani do reprezentowania swojej szkoły. Przez dwa dni trwały rywalizacje, które miały wyłonić Mistrzów.

Kacper zdobył tytuł Mistrza Polski w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w kategorii wiekowej 11lat, zabrakło mu 1 punkta do zdobycia pełnej puli punktowej. Mikołaj to Wicemistrz Polski w Kata Jiu-Jitsu Goshin-Ryu w kategorii wiekowej 9lat, tutaj zabrakło 4 punktów do zamknięcia skali punktowej. Podczas zawodów udział wzięło ponad 200 zawodników, którzy byli świetnie przygotowani, prezentowali duże umiejętności. Grupa uczniów przywiozła do Wieliczki łącznie 5 zwycieństw.

Ju Jiutsu – jest to sztuka walki bez przemocy. Chłopcy oprócz technik samoobrony uczą się też innych cech bardzo ważnych i przydatnych w życiu. Otóż: uczciwości, szacunku, odwagii, szczerości, honoru czy lojalności. Na treningach poznali wielu kolegów, ciekawe osobowości, bo przecież każdy z nas jest inny. Podczas zawodów z Jui-Jitsu walczą inwidualnie, natomiast mecze to już gra zespołowa. Warto wspomnieć że Kacper i jego drużyna piłkarska w jednym sezonie ligowym (12 meczy) zdobyła ponad 114 bramek tracąc tylko 1 bramkę. We wrześniu 2019r zaczynali w III lidze Młodzików i jako liderzy przeszli do II Ligi Młodzików.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby spróbować a później zostać i rozwijać się, zdobywąc kolejne medale jak Mikołaj i Kacper zapraszamy na zajęcia do Kamupusu Wielickiego w Wieliczce do Trenera Mariusza Pawlika (tel. 695-644-329).

...nie ma większej radości dla mistrza niż widok ucznia, któremu zależy i który się stara. Poprawiaj błędy, dawaj z siebie 100% i nie załamuj się jeśli nie wyszło dobrze. To nie porażki mają znaczenie, ale Twoje podejście do nich. Porażka to jedynie sianiak a nie tatuaż. Za chwilę zniknie. Nie przywiązuj wagi do tego. Ważne by iść naprzód, stawać się lepszym” Mariusz Pawlik