Ogólnopolski projekt realizowany w klasie I „Czytam z klasą – Lekturki spod chmurki”

Czy lektury muszą być nudne? Oczywiście, że nie. Aby rozbudzić u uczniów ciekawość literacką, rozwijać aktywność czytelniczą, doskonalić czytanie ze zrozumieniem, zintegrować zespół klasowy, promować szkołę i jej mocne strony - uczniowie klasy I naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiegiej innowacji wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów ,,CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”.

W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zainspirować dzieci do czytania wprowadzono do klasy I ogólnoposki projekt edukacyjny jako innowację pedagogiczną, upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.

Projekt składa się z trzech modułów. W miesiącu wrześniu rozpoczęliśmy przygotowania, czyli zebraliśmy zgody od każdego rodzica na udział dziecka w projekcie i publikację zdjęć. Następnie wychowawczyni klasy I Pani Justyna Bielawska-Ptak przygotował dla każdego ucznia „Lekturnik”, w którym będziemy zamieszczać najważniejsze informacje dotyczące wybranej lektury. Wybraliśmy spośród proponowanych lektur pierwszą książkę „O psia, który jeżdził koleją”, która najbardziej zaciekawiła uczniów klasy I.

Przygodę rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego animowanego filmu, przedstawiającego wartości, wypływające z czytania książek. Przygotowaliśmy w klasie Kącik Czytelniczy i rozmawialiśmy na temat tego: „Jakie korzyści przynosi czytanie książek?”. Podczas realizacji kolejnych modułów uczniowie wraz z wychowawczynią wybiorą kolejne lektury i będą realizować określone zadania. Innowacja będzie realizowana w klasie I przez cały rok szkolny 2021-22.